Scholarship Winners

The UT Dallas Chess Program awards several tournament-based scholarships annually. Most of these awards go to the winners of local and state events. Some scholarships are reserved for national and international competitions.

2014

  • Christopher Gu - Denker Tournament of State High School Champions

2013

  • Kapil Chandran - Denker Tournament of State High School Champions
  • Akshat Chandra - Super Nationals V - National Junior High School Championship
  • David Peng - Super Nationals V - National Elementary Championship
  • Jarod Pamatmat - Texas Scholastic Chess Championships

2012

  • Kacper Drozdowski - European Youth Championship, Boys Under 16
  • Marja Tantsiura - European Youth Championship, Girls Under 16
  • Atulya Shetty - Denker Tournament of State High School Champions
  • Darwin Yang - Texas Scholastic Chess Championships

2011

  • Jeffrey Xiong - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Matthew Dahl - National K-12, 12th Grade Section
  • Alexandr Bortnik - European Youth Championship, Boys Under 16
  • Maria Severina - European Youth Championship, Girls Under 16
  • Michael Vilenchuk - Denker Tournament of State High School Champions
  • Alexandra Botez - Kasparov National All-Girls Championship, Under-18
  • Mahesh Ramgopal - Dallas Area Chess-in-the-Schools Championship
  • Jason Trammell - DISD High School Championship

2010

  • Bob Shao - Texas Scholastic Chess Championships
  • Eduardo Infante - DISD High School Championship
  • Stephen Raveneau - DISD High School Championship
  • Ivan Bukavshin - European Youth Championship, Boys Under-16
  • Mariam Danelia - European Youth Championship, Girls Under-16
  • Stephen Zierk - Denker Tournament of State High School Champions
  • Rochelle Ballantyne - Kasparov National All-Girls Championship, Under-18
  • Fernando Solis - Dallas Area Chess-in-the-Schools Championship
  • Bob Shao - Texas Scholastic Chess Championships
  • Eduardo Infante - DISD High School Championship
  • Stephen Raveneau - DISD High School Championship

2009

  • Megan Lee - Kasparov National All-Girls Championship, Under-18
  • Matthew Michaelides - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship
  • Katarzyna Adamowicz - European Youth Championship, Girls Under-16
  • Gil Popilski - European Youth Championship, Boys Under-16
  • Robert Hess - Super Nationals IV - National High School Championship
  • Ryan Moon - Super Nationals IV - National Junior High School Championship
  • Daniel Gurevich - Super Nationals IV - National Elementary Championship
  • Adarsh Jayakumar - DISD High School Championship
  • William Ong - Texas Scholastic Chess Championships
  • Juaquin Villegas - Dallas Area Chess-in-the-Schools Championship

2008

  • Eduardo Ramos - DISD High School Championship
  • Stanley Yang - Texas Scholastic Chess Championship
  • Kristin Raveneau - Dallas Area Chess-in-the-Schools Championship
  • Medina Parrilla - Kasparov National All-Girls Championship, Under-18
  • Daniel Yeager - Denker Tournament of State High School Champions
  • Scott Low - Denker Tournament of State High School Champions
  • Nazi Paikidze - European Youth Championship, Girls Under-16
  • Illya Nyzhnyk - European Youth Championship, Boys Under-16
  • Courtney Jamison - Texas Girls Scholastic Championships
  • Karthik Ramachanandran - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship
  • Mitchell Powell - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships

2007

  • Kubra Ozturk - European Youth Championship, Girls Under-16
  • Vugar Rasulov - European Youth Championship, Boys Under-16
  • Jose Montelongo - DISD High School Championship
  • Robert Sanchez - DISD High School Championship
  • Warren Harper - Texas Scholastic Chess Championship
  • Freddy Baron - Dallas Area Chess-in-the-Schools Championship
  • Arthur Safin - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship

2006

  • Tyler Hughes - Denker Tournament of State High School Champions
  • Eric Dong - Texas Scholastic Chess Championships
  • Jose Zuniga - DISD High School Championship
  • Rheanna English - Texas Girls Scholastic Championships
  • Melinda Shokler - Texas Girls Scholastic Championships
  • Francisco Guadalupe II - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship
  • Mark Garcia - Dallas Area Chess-in-the-Schools Championship

2005

  • Xiao Cheng - Super Nationals III - National High School Championship
  • Joel Banawa - Super Nationals III - National Junior High School Championship
  • Ray Robson - Super Nationals III - National Elementary Championship
  • Eduardo Aranda - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championship
  • Xavier Gracia - DISD High School Championship
  • Peter Yeh - Texas High School Chess Championships
  • Alisa Melekhina - Polgar National Invitational Tournament for Girls
  • Abby Marshall - Polgar National Invitational Tournament for Girls
  • Anya Corke - Polgar National Invitational Tournament for Girls
  • Trevor H. Jackson - Denker Tournament of State High School Champions
  • Anjali Datta - Texas Girls Scholastic Championships
  • Michael Slepoy - Texas K-12 Grade Championship and Collegiate Championship

2004

  • Xi Zhang - Texas High School Chess Championships
  • Daniel Rensch - National High School Championship
  • David Justice - National High School Championship
  • Mackenzie Molner - Denker Tournament of State High School Champions
  • Pieta Garrett - Denker Tournament of State High School Champions
  • Amita Vempati - Texas Girls Scholastic Championships
  • Paul Haney - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship
  • Fergal McArdle - DISD High School Championship
  • Zaire Bradley - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championships
  • Rose Eynullayeva - Polgar National Invitational Tournament for Girls

2003

  • Griffin Taylor - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championships
  • Salvijus Bercys - U.S. Junior Open
  • Thomas J. Bartell - U.S. Junior Open
  • William Aramil - Denker Tournament of State High School Champions
  • Stephanie Ballom - Texas Girls Scholastic Championships
  • Curtis Brooks - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship

2002

  • John Sneed - Texas High School Chess Championships
  • Anthony Haskins - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championships
  • Alexander Chua - U.S. Junior Open
  • A. J. Steigman - U.S. Junior Open
  • Joshua Friedel - Denker Tournament of State High School Champions
  • Buo Zhang - Texas Girls Scholastic Championships
  • Ryan Millisits - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Christopher Toolin - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships

2001

  • Andres Suarez - Steven Grubbs Memorial Scholarship - Texas Junior Open
  • Alex Echeverry - Texas High School Chess Championships
  • Bo Githoro - Texas High School Chess Championships
  • Chris Glasser - Texas High School Chess Championships
  • Noah Pang - National Elementary Championship
  • John Bartholomew - National Junior High Championship
  • Noah Siegel - National High School Championship
  • Patrick Ward - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championships
  • Samson Benen - Super Nationals II - National High School Championship
  • Ryan Milisits - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Christopher Toolin - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Marc Andre Fuhrmann - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship
  • Anh Tuan Nguyen - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship

2000

  • Lee Gardner - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Morgan Feeney - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Hikaru Nakamura - National Elementary K-6 Scholarship
  • Matt Willis - Texas K-12 Grade Championships and Collegiate Championship
  • Matthew Hoesktra - Denker Tournament of State High School Champions
  • Nat Koons - Denker Tournament of State High School Champions
  • John Cole - Denker Tournament of State High School Champions
  • Joshua Zillmer - Denker Tournament of State High School Champions
  • Yelena Gorlin - Denker Tournament of State High School Champions
  • Christopher Martin - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championships

1999

  • Ali Morshedi - Texas High School Chess Championships
  • Clemente Rendon - Texas High School Chess Championships
  • Eric Wiggins - Texas Grade Championships
  • Enrique Rios - Texas Grade Championships
  • Stephen Glinert - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Andrei Zaremba - Denker Tournament of State High School Champions
  • Karen Birkedahl - Denker Tournament of State High School Champions
  • Aaron Weinberg - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championships

1998

  • Harutyun Akopyan - Denker Tournament of State High School Champions
  • David John - Texas High School Chess Championships
  • Justin Shih - Texas High School Chess Championships
  • Jonathan Walsh - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Andrei Dokouchaev - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Kristoffer Littlejohn - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Andrew Whatley - Scholastic Division of the Pan-American Intercollegiate Championships
  • Jonathan Cearley - Texas Grade Championships
  • Elaine Weatherall - Dallas Area Chess-in-the-Schools 6th Grade Championships
  • Vinay Bhat - Denker Tournament of State High School Champions