Meet the Scholars

 
 

In 2010-2011, the first set of Diversity Scholarship awards were given to students. The next year 20 students received scholarships for the program. The students represent a diverse set of backgrounds and academic interests.

2010-2011 Scholars (Cohort 1)

Jane Akouwah, Accounting and Information Management
Irma Bautista-Soto, Biology
Eric Carlisle, Public Affairs
Sara Gamal, Biology
Milagros Gargurevich, Neuroscience
Karen Gonzalez, Mechanical Engineering
Cintia Guerrero, Emerging Media and Communication
Andrew Jones, Computer Science
Gustavo Martinez, Business Administration
James Merritts, Accounting
LaToya Mitchell, Neuroscience
Surasak Moolpim, Computer Engineering
Nehal Mubarak, Arts and Humanities
Frederick Owusu, Chemistry
Jessica Ramirez, Mathematics
Stephanie Richardson, Accounting and Information Management
Alexis Sanchez, Political Science
Sharmeke Shaw, Business Administration
Eboni Udenze, Literary Studies
Alejandro Valenciano, Undecided

2011-2012 Scholars (Cohort 2)

Hassan Allahrakha, Biology
Diana Alatalo, Electrical Engineering
Mito Are, Computer Science
Karen Carrasco, Neuroscience
Yisacor Daniel, Finance
Cristina Garcia, Political Science
Judit Guzman, Mathematics
Peter Huy-Tran, Biology 
Ali Kocan, Accounting
Claudia Lopez, Arts and Technology
Anna Morales, Computer Science
Christine Ofiwe, Finance
Michelle Ofiwe, Political Science
Jessica Palacios-Gutierrez, Finance
Yareli Rubio, Global Business
Jose Serrano, Computer Science
Jessica Serrate, Psychology
Bruna Tavares, Psychology
Esmeralda Torres, Biology
Cristian Trejo, Business Administration

2012-2013 Scholars (Cohort 3)

Francisco Arredondo, Electrical Engineering
Randall Browning, Psychology
Luz Browning, Psychology
Sergio Chapa, Finance
Ana Chavez, Health Care Studies
Faith Crockett, Business and Biology
Jeffrey Germaneri, Historical Studies
Bilal Haroon, Computer Science
Javeria Jawed, Electrical Engineering
Jeffrey Mendez, Undecided
Roman Muniz, Mechanical Engineering
Cordelia Osondu, Biology
Alba Ramirez, Neuroscience
Josue Salazar, Computer Science
Emma Servin, Business Administration
Jesse Soto, Electrical Engineering
Taurian Witt, Arts and Technology
Marcelo Yates, Neuroscience
Destiny Zavala, Business Administration
Gerardo Zavala, Emerging Media and Communications

2013-2014 Scholars (Cohort 4)

Ulises Aguilar, Electrical Engineering
Ayisat Akintoye, Biology
Tiffany Ang, Computer Engineering
Clair Armour, Biology
Mariana Garay Romero, Biology
Guadalupe Garza, Political Science
Michelle Gomez, Economics
Raul Gonzalez, Computer Science
Zoila Gonzalez-Martinez, Psychology
Ellias Hishmeh, Interdisciplinary Health Studies
David Jimenez, Electrical Engineering
Iqra Kazi, Biology/Biochemistry
Luis Martinez, Computer Science
Yvonne Martinez, Accounting
Dawn McElroy, Accounting
Alexis Mendoza, Biology
Ibrahim Mpiana, Electrical Engineering
Bayron Murillo, Mechanical Engineering
Betrand Neba, Electrical Engineering
Joanne Nguyen, Humanities
Loc Nguyen, Mathematics
Maria Parra, Economics/Accounting
Cassandra Rangel, Mechanical Engineering
Hira Saleem, Business Administration
Ashley Sandoval, Biology
Steve Shen, Criminology
Jasleen Sidhu, Biomedical Engineering
Alejandro Silva Hernandez, Literary Studies
Ruby Vielma, Neuroscience
Azin Zomorodian, Accounting

2014-2015 Scholars (Cohort 5)

Thomas Alayon, Arts and Technology
Gabriella Anderson, Criminology
Sergio Aragon, Biochemistry
Oluwatobi Babayemi, Biomedical Engineering
Oluwatowo Babayemi, Neuroscience
Fidel Coria, Software Engineering 
Sandra Field, Neuroscience
Aaron Fields, Speech-Language Pathology
Dalia Franco, Electrical Engineering
Leonardo Galluffi Abanto, Healthcare Studies
Stephanie Garcia-Rocha, Computer Science
Suzie Ghidei, Mechanical Engineering
Rhyzl Guimbatan, Biomedical Engineering
Kelsey Jackson, Neuroscience
Fatema Jafferji, Neuroscience
Devante Johnson, Computer Science
Giselle Joya, Psychology
Urmi Khatri, Accounting
Greter Lopez, Management Information Systems
Paola Lozano, Biology
Marzooq Markatia, Accounting
Kevin Martin, Economics
Michael Memmer, Chemistry
Eduardo Montemayor, Electrical Engineering
Enrique Morales, Physics
Flor Morales, Accounting
Bryant Moreno, Computer Engineering
Jeremy Nega, Healthcare Studies
Hanna Negusse, Healthcare Studies 
MaShantee Price, International Political Economy
Allen Rodriguez, Mechanical Engineering
Edith Rodriguez, Political Science
Sharon Sanchez, Speech-Language Pathology
Angelica Sanjuan, Biomedical Engineering
Brittany Saucedo, Actuarial Science
Brandon Scribner, Neuroscience
Gladys Sin, Biology
Evelyne Solorzano, Speech-Language Pathology
Luis Vaquero, Neuroscience
Yared Wondemagegn, Biology

2015-2016 Scholars (Cohort 6)

Jesmine Desiree Argente, Neuroscience
Terry Dang, Biology
Stephanie Gonzalez, Undeclared
Kym Gonzalez, Business
Destiny Harris, Math
Faisal Hasan, Electrical Engineering
Nnemka Iloani, Software Engineering
Nwamaka Iloani, Healthcare Studies
Cintia Martinez, Psychology
Joenteny Martinez Gutierrez, Software Engineering
Zheen Nerway, Undeclared
Shaida Parsaei, Biology
Diona Pham, Mechanical Engineering
Estella Price, Biology
Saima Rasheed, Computer Science
Alessandra Rebaza, Accounting
Zachary Rivera, Speech Pathology and Audiology
Aline Torres, Business Administration
Inocencio Velazquez, Mechanical Engineering
Emely Zuniga, Child Learning and Development

2016-2017 Scholars (Cohort 7)

Andrew Adrian, Business Administration
Tulasi Baruri, Biochemistry
Jeremy Cooper, Computer Science
Alejandra Correa, Emerging Media and Communications
Martha Gallegos, Business Administration
Paulina Gil, Arts and Technology
Savana King, Psychology
Umul Lalee, Political Science
Alejandro Martinez Saavedra, Finance
Reginald McKenzie, Mechanical Engineering
Gustavo Miralrio Tamayo, Accounting
Maryam Mohammad, Computer Science
Analisa Narro, Undeclared
Uyen Nguyen, Biochemistry
Ogulnazik Orazgeldiyeva, Electrical Engineering
Hepson Sanchez, Computer Science
Tavin Scott, Computer Science
Linda Tran, Biochemistry
Luis Vielma, Marketing Management
Vladyslav Wallace, Biology

2017-2018 Scholars (Cohort 8)

Olamiposi Ajayi, Accounting
Mahlet Asnake, Political Science
Jean Smith Celiscar, International Political Economy
Ethan Christopher, Emerging Media & Communications
Katherine Davidson, Psychology
Yalyn Dominguez, Interdisciplinary Studies
Vanlexus Franks, Business Administration
Daisy Gallegos, Biomedical Engineering
Alondra Gamino, Arts & Technology
Marco Jimenez, Computer Science
Yusra Nadeem, Computer Engineering
Farah Nashat, Biochemistry
Trenton Ornelas, Biomedical Engineering
Anh Phung, Healthcare Studies
Edgardo Ramirez, Software Engineering
Veronica Ramirez, Computer Science
Valeria Salinas-Lopez, Criminology
Melodie Saucedo, Interdisciplinary Studies
Arianna Villegas, Biomedical Engineering
Lizbeth Zamora, Biomedical Engineering